Schola Sancti Petri
Om arrangementet
Årets prosjekt i Schola Sancti Petri har fått navnet Jubilate Deo. Her samler vi musikk av flere komponister, og resultatet blir et variert og rikt program. Dirigentene våre denne sesongen er far og sønn Jørn og Ole Andreas Fevang. Med oss har vi også organist Paul Wilmot, barytonsolist Sakarias Tranvåg, og et ensemble av dyktige messingblåsere.
Hovedverket i årets prosjekt er Messe in F av Josef G. Rheinberger (1839–1901). Rheinberger var et usedvanlig orgeltalent fra Liechtenstein og virket som professor i kirkemusikk i München gjennom hele sitt liv. Verket hans er både vakkert og velklingende – skrevet for kor og orgel, og fullt av varme og musikalitet.
I tillegg synger koret to verk av den engelske komponisten John Ireland (1879–1962): Jubilate Deo og Magnificat and Nunc Dimittis. Ireland var selv organist og en viktig læremester for blant andre Benjamin Britten.
Programmet rommer også musikk av Benjamin Britten, Egil Hovland og Jørn Fevang. Fevangs eget verk, Te Deum, er et mektig stykke for kor, orgel, messingblåsere og barytonsolist – et høydepunkt i konserten.
Vi gleder oss til å dele musikken med publikum! Konsertene holdes:
25. april 2026 i Gjøvik kirke
26. april 2026 i Tingelstad kirke på Gran
Billetter selges via kulturhadeland.no og ved inngangen. Hjertelig velkommen på konsert!
